فرآیند اخذ نشان ملی مرغوبیت محصولات صنایع دستی 

نشان ملی مرغوبیت محصولات صنایع دستی

شرح خدمت:

 

گواهي است كه هر دوسال یکبار به محصولات توليدي صنايع دستي (ترجیحاً بومی هر استان) متناسب با معیارهای تعیین شده  در سطح ملی تعلق مي گيرد و در مرحله نهایی منتخبی از آثار مذکور جهت شرکت در برنامه "نشان بین المللی مرغوبیت شورای جهانی صنایع دستی " و سایر رویدادهای بین المللی برگزیده خواهند شد.

 

 

-کارمند مسئول : کارشناس صنایع دستی ادارات میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان

-مدت زمان لازم : 6 ماهه اول هر سال

-واحد مربوطه : صنایع دستی

-ساختمان محل انجام خدمت : ادارات میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان

 

 

 

معیارهای ارزیابی آثار

به منظور ارزیابی دقیق آثار، حفظ جنبه های تخصصی و ارتقاء سطح اعتبار برنامه نشان، آثار تایید شده توسط کمیته استانی در شورای داوری ملی متشکل از 5 داور در سطح ملی، محصولات دریافتی را بر اساس 4 معیار مرغوبیت، اصالت، نوآوری، قابلیت بازاریابی، و دو پیش شرط احترام به ارزش های محیط زیست در بکارگیری مواد و تکنیک های تولید و مسئولیت اجتماعی بررسی می نمایند. محصولی موفق به دریافت نشان می شود که واجد معیارهای ذیل باشد:

 1. مرغوبیت: مرغوبیت یک محصول در صنایع دستی وابسته به عواملی چون استفاده از مواد اولیه طبیعی برگشت پذیر، کیفیت مطلوب در ساخت، اجرا و پرداخت نهایی محصول، رعایت کلیه نکات ایمنی و بهداشتی محصول، تناسب مواد مصرفی در ساخت محصول با کاربرد مورد انتظار از محصول و توانایی محصول در تامین نیازهای مادی و معنوی مصرف کنندگان است.
 2. اصالت: اصالت طرح و عدم بكارگيري از طرح هاي غير ايراني مد نظر است. محصول باید نشانگر هویت فرهنگی و ارزش های زیبایی شناسی ایرانی باشد.
 3. نوآوري: نوآوری در فرآيند توليد، طراحي، عملكرد محصول و فرآوری مواد.
 4. قابليت بازاریابی و عرضه در بازار:  قابل عرضه بودن محصولات در بازارهای داخلی و خارجی از حيث قيمت(تعادل بین قیمت و کیفیت)، بسته بندی و سفارش پذیری، کاربرد محصول، استفاده ایمن و مطمئن بوسیله خریداران بالقوه و ماندگاری محصول

تبصره: قیمت ذکر شده جهت اثر در بند 15 و 16تقاضانامه،برای متقاضی تعهدآور بوده، مغایرت قیمت تعیین شده با قیمت فروش محصول منجر به ابطال گواهی نامه می گردد.

 • پیش شرط ها:
 1. احترام به ارزش های محیط در بکارگیری مواد و تکنیک های تولید : بکارگیری مواد و رنگهای خام، تامین پایدار مواد خام و استفاده از مواد قابل بازیافت

 

 1. مسئوليت اجتماعي تولید کننده: رعایت حقوق عوامل تولید، مصرف كنندگان واحترام به قوانين کار

 

 

شرایط  داوری نشان ملی محصولات صنایع دستی  

 1. گواهی نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی داراي اعتباري 2 ساله است.
 2.  نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی تنها براي يك محصول یا سری تولید همان محصول معتبر بوده، نمي توان از اعتبار اين نشان در معرفی ساير محصولات استفاده كرد.
 3. تکثیر نامحدود اين گواهي نامه در راستای اهداف تبليغاتي محصول مورد نظر منعی ندارد.
 4. محصولات دریافت کننده نشان ملی در صورت تمایل جهت شرکت در برنامه داوري نشان بين المللي مرغوبیت صنایع دستی، نزد صاحب محصول نگهداری یا حفظ خواهد شد. و یا در صورت توافق صاحب اثر و معاونت استان، اثر منتخب در استان  نگهداری میشود.

تبصره: محصولاتی که موفق به دریافت نشان نشده­اند، ظرف مدت حداکثر 15 روز به متقاضی مسترد می شوند.

 1. چنانچه متقاضی شخصاً در امر تولید فعالیتی نداشته باشد موظف است گواهی نامه و سایر اطلاعات برنامه را با طراح و استادکار به اشتراک بگذارد.
 2. متقاضیان می بایست شخصاً شرایط حمل و نقل محصول را به عهده گرفته و تمام هزینه ها را نیز پرداخت نمایند.
 3. تمامی حقوق انحصاری، و سایر امتیازات تولید محصول دارای نشان ملی، به دارنده نشان واگذار خواهد شد.

 

 • شرايط شركت كنندگان
 •  شركت در این برنامه براي تمامی تولید کنندگان انفرادی و کارگاهی صنایع دستی دارای مجوز و یا فاقد مجوز که تولیدات قابل تکثیر داشته باشند آزاد است.
 • اخذ تاییدیه فعالیت جهت افراد حقیقی و اخذ مجوز ثبت کارگاه جهت اشخاص حقوقی از معاونت صنایع دستی استان الزامی است.

 

 •  شرايط آثار :
 • ارزیابی هر محصول در داوری ملی در صورت تکمیل بودن پرونده مربوط به آن محصول شامل فرم تقاضانامه تکمیل و امضا شده به همراه تصویر اثر، و فرم تکمیل شده نظارت از کارگاه ، صورت می پذیرد.

توجه: محصولات ارسال شده­ فاقد تقاضا نامه كامل، امضاء  و فرم نظارت از کارگاه­، به هیچ عنوان در برنامه شركت داده نخواهند شد.

 • صورتجلسه آثار تایید شده توسط کمیته انتخاب استانی مبنی بر تایید آثار منتخب از سوی اعضاء به همراه CD تصاویر آثار، 15 روز پیش از برگزاری داوری ملی در هر منطقه، از سوی استان های مربوطه به ستاد جهت انجام برنامه ریزی های لازم ارسال خواهد شد. در صورت ارسال پس از مهلت مقرر، آثار در داوری شرکت داده نخواهند شد.
 • آثار مربوط به هر منطقه صرفا در زمان مقرر برای آن منطقه قابل بررسی است.
 • صرفا آثار و محصولات تکمیل شده قابل قبول هستند.

 
اعلان ها :
در حال حاضر سایت در دسترس می باشد، در غیر این صورت اطلاع رسانی خواهد شد


الزامات قانونی :
نسخه موبایل | نقشه تارنما | RSS | دفاتر پیشخوان | حریم خصوصی | بیانیه سطح خدمات | شخصی سازی | دستورالعمل بروز رسانی سایت | راهبرد مشارکت ملی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان میراث فرهنگی, گردشگری و صنایع دستی استان گلستان است

[ آخرین بروزرسانی دوشنبه 29 شهریور 1400 14:36 ]
ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*