پرتال گردشگری استان گلستان
جاذبه های گردشگری استان گلستان به پنج زبان
فارسی | انگلیسی | روسی | چینی | عربی
Fa | En | Ru | Ch | Ar
زیرپرتال ها
دسترسی سریع به مکان های گردشگری
پرتال گردشگری

برای ورود به پرتال گردشگری ویزیت ایران اینجـــا کلیک کنید

کلیپ های گردشگری
رسیدگی به شکایات
حراست اداره کل
رسیدگی به تخلفات اداری
بازرسی و رسیدگی به شکایت اداره کل

پست الکترونیکی دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات
به منظور ارتباط مستقیم مراجعین و کارکنان با این اداره کل

Bazresi@mcth.ir

سامانه ارتباطی حراست کشور

سامانه ارتباطی سازمان حراست کل کشور آماده دریافت گزارش ها , پیشنهادها و شکایات های شما در رابطه با عملکرد حراست ها می باشد .

عفاف و حجاب
قابل توجه هنرمندان، صنعتگران، فعالان صنایع دستی و فرش استان گلستان :

کد خبر : 16179 تاریخ انتشار : سه شنبه 22 تیر 1400 09:08

فراخوان جشنواره بین المللی صنایع دستی اصفهان/ فرصت ثبت نام در این جشنواره برای هنرمندان و صنعتگران تا 25 تیرماه تمدید شد

ثبت نام در جشنواره بین المللی صنایع دستی اصفهان تمدید شد و هنرمندان، صنعتگران و فعالان رشته های مختلف صنایع دستی و فرش استان گلستان می توانند تا 25 تیرماه 1400 در این جشنواره ثبت نام کنند.


اولین جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران دربخش های(مسابقه بین المللی نشان دست خلاق، نشان ملی همای زرین، مسابقه ملی فرش، مسابقه ملی طراحی فرش دستباف، مسابقه طراحی خلاقانه صنایع دستی، مسابقه ملی طراحی پوشاک با صنایع دستی و مسابقه  بسته بندی صنایع دستی ومسابقه ملی استارتاپ های صنایع دستی با برگزاری کارگاه ها ونشست های علمی و تخصصی و اجلاس شهرهای جهانی وملی صنایع دستی به همراه نمایشگاه آثارهنرمندان در تیرماه ۱۴۰۰ با مشارکت وزارت میراث فرهنگی ، اداره کل میراث فرهنگی استان ، شهرداری اصفهان و هلدینگ کافل در اصفهان برگزار خواهد شد.

 

به گفته وزیر میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کشور، در این جشنواره بالاترین نشان صنایع دستی دنیا در جمهوری اسلامی ایران(نشان دست خلاق) به برگزیدگان اهدا خواهد شد که علاوه بر کمک به بازاریابی در عرصه بین الملل ،عاملی برای حفاظت از جایگاه هنرمندان و هنر ایرانی خواهد بود.

 

جایزه نشان بین المللی «دست خلاق» است که در راستای پاسداری و نکوداشت مقام شامخ و ارزنده ی هنرمندان حوزه ی صنایع دستی و هنرهای سنتی ،  به عنوان عالی ترین نشان این حوزه در عرصه های بین المللی در نظر گرفته شده، برای اولین سال برگزاری به 6 نفر(3 هنرمند داخلی و 3 هنرمند خارجی) اعطاء می گردد و نام دارندگان این نشان به عنوان میراث زنده بشری در حافظه تاریخی هنری دنیا ثبت و ضبط خواهد شد.

 

دومین قسمت مهم در بخش های جشنواره ،«نشان ملی همای زرین » است که در 20 رشته صنایع دستی و هنرهای سنتی که به دوبخش پرروق و کم رونق تقسیم شده اند(  پررونق: قلمکار – مینا سازی – قالی – سفالگری – منبت چوب – گلیم بافی – خاتم سازی – ملیله سازی – قلمزنی – زیورآلات سنتی – رودوزی های سنتی  – چرم – زیلوبافی – نگارگری – شیشه گری سنتی – معرق چوب  و کم رونق : آیینه کاری – حجاری سنگ – گیوه بافی – قفل سازی)  به حائزین شرایط و رتبه های برتر مشارکت کننده تخصیص یافته و اعطاء می گردد.

 

از دیگر بخش های این جشنواره مسابقه ملی  طراحی فرش) در سه بخش طراحی مدرن، طراحی سنتی و رنگ و نقطه ) مسابقه طراحی خلاقانه صنایع دستی(طراحی خلاقانه در همه گرایش های صنایع دستی ) ،مسابقه ملی طراحی پوشاک با صنایع دستی(در قالب تزئینات و استفاده از مواد اولیه موجود و مرتبط با صنایع دستی ، مانند انواع منسوجات و پارچه های سنتی) می باشد.

 

برای این جشنواره بیش از 40 جایزه نقدی در نظر گرفته شده است که از مهم ترین آنها نشان بین المللی دست خلاق است که به 6 طرح برگزیده به صورت نقدی و از میان آنها به خلاق ترین طرح  و همچنین به 5 نفراز پیشکسوتان جایزه ویژه تعلق خواهد گرفت.

 

قابل ذکراست : دریافت کنندگان جایزه مذکور علاوه بر دریافت تندیس، لوح سپاس و جوائز نقدی، زمینه های نشان دست خلاق را به لحاظ سوابق فنی و تخصصی جهت سال های آتی برای خود فراهم می نمایند ،همچنین برای هر رشته 3 تا 5 داور تخصصی در نظر گرفته شده است که هر کدام با رزومه ای پر بار از فیلترهای ویژه عبور کرده اند تا برای اقدامی مهم آماده شوند.

 

نخستین جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران به میزبانی اصفهان ،شهر جهانی صنایع دستی 26 تا 29 تیرماه 1400 برگذار خواهد شد.علاقه مندان میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت جشنواره به ادرس   WWW.HIFESTIVAL.IR   مراجعه نمایند


دستورالعمل برنامه نشان همای زرین

بدون شک یکی از افتخارات هر ملت و کشوری، صنایع بومی و دستی آن است. صنایع دستی، مجموعه هنرهای اصیل، بومی و مردمی هر کشور است که ریشه های عمیق و استوار در اعتقادات آداب، عادات، رسوم، سنن و در مجموع فرهنگ معنوی جامعه دارد و نمایشگر فرهنگ و تمدن اقوام بوده است. میراث های فرهنگی و هنری که در طول قرون به آیندگان منتقل می­گردد  دارای ارزش معنوی زیاد بوده و بر پشتوانه های فرهنگی  هنری گذشتگان بنا شده است.

 

امروزه هنرهای سنتی و صنایع دستی بعنوان یکی از مهمترین مولفه ­های فرهنگ بومی و تولید ملی کشورها و نقش و جایگاه اقتصادی آن، به دلیل ماهیت و ویژگی ­هایی که دارد، با چالش­ هایی جدی مواجه گردیده است. این شرایط دست ­اندرکاران و حامیان فرهنگی را بر آن داشته تا به منظور صیانت از حقوق تولیدکنندگان صنایع دستی و استمرار و ادامه حیات آن تدابیری بیندیشند.

 

دبیرخانه جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران با عنایت به اهمیت این هنر-صنعت، به ویژه نقش و جایگاه اقتصادی آن مصمم به برگزاری برنامه نشان همای زرین شد. در همین راستا، دستورالعمل حاضر تدوین و در اختیار شرکت کنندگان قرار می­گیرد.

 

تعاریف

صنایع دستی: صنایع دستی ایران مجموعه ای از صنایع هنری و سنتی است که با محوریت خلاقیت، ذوق و زیبایی‌شناسی با بهره­ گیری از مواد اولیه قابل دسترس تولید می شود و فرآیند ساخت و تولید محصولات به صورت فردی یا گروهی، عمدتاً با دست و با کمک ابزار مورد نیاز انجام می گیرد.

 

فرهنگ: مجموعه­ای از آداب و رسوم، آئین ها، علم، هنر، دانش و باورهای یک جامعه است.

 

برنامه نشان همای زرین: رویدادی است فرهنگی و هنری که برای نخستین بار در اصفهان با همکاری تشکل­های رسمی و تخصصی، با نگاهی ملی و بر اساس تقویم معین و در فضای رقابتی برگزار می­گردد. شهرداری اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان برگزار کننده و شرکت کیان فرتاک هستی بعنوان مجری این رویداد می­باشند.

 

معیارهای مرغوبيت:  استفاده از مواد اولیه طبیعی، کیفیت مطلوب در ساخت ،اجرا و پرداخت نهایی محصول، رعایت کلیه نکات ایمنی و بهداشتی محصول، تناسب مواد مصرفی در ساخت محصول با کاربرد مورد انتظار از محصول، توانایی محصول در تامین نیازهای مادی و معنوی استفاده کنندگان است.

 

 نوآوری و خلاقیت: به کارگیری ایده­های نوین در طراحی، تولید، عملکرد و فرآوری مواد

 

 اصالت: عدم به کارگیری طرح­های غیر ایرانی و حفظ هویت فرهنگی و ارزش­های زیبایی شناسی اصیل ایرانی

 

حقوق معنوی هنرمندان: حقوق پدید آورنده شامل حق انحصاری نشر و پخش و عرصه و اجرای محصول و حقوق بهره برداری مادی و معنوی از نام و محصول اوست. حقوق معنوی پدید آورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیر قابل انتقال است.

 

فن­آوری و ساخت: تکنیک خلاقانه به منظور بالا بردن سطح کیفیت و مرغوبیت کالا

 

دبیرخانه جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران: مرکز اجرای تصمیمات، با هدف انسجام، ایجاد وحدت رویه و هماهنگ سازی اقدامات میان ارکان برنامه، با وظایفی چون برنامه­ریزی جهت فعالیت های اجرایی برنامه، ارزیابی برنامه­های برگزار شده، برگزاری نشست ها و ...

 

برگزارکنندگان: شهرداری اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان

 

مجری: شرکت کیان فرتاک هستی

 

اهداف:

-  کمک به ارتقاء و بهبود کیفی آثار

- ایجاد رقابت سالم بین صنعتگران وهنرمندان کشور

- به نمایش گذاشتن آخرین دستاوردهای صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران

- آشنایی با هنرمندان جوان و کشف استعدادهای نو در عرصه صنایع دستی

- تسهیل در شناسایی هنرمندان فعال، انتخاب ومعرفی آثار برگزیده

- ایجاد انگیزه بروز استعدادها، نوآوری وخلاقیت در تولید صنایع دستی

- ایجاد بستری برای مواجهه بی واسطه مخاطبان با آثار صنایع دستی و ارتباط با هنرمندان


برنامه نشان همای زرین در رشته های زیر برگزار می گردد:

قلمزنی، قفل سازی، ملیله سازی، زیورآلات سنتی، منبت چوب، معرق چوب، خاتم سازی، قالی­بافی، گلیم­بافی، زیلوبافی، رودوزی­های سنتی، مصنوعات چرم، گیوه بافی، قلمکار، سفالگری، شیشه­گری سنتی، میناکاری، نگارگری، آینه­کاری، حجاری سنتی.            

 

ضوابط و شرایط شرکت در برنامه نشان همای زرین و نحوه ارسال آثار:

- آثار می­بایست مبتنی بر شیوه های تولید دستی خلق شده و مهم ترین شاخص انتخاب آثار وجود متمایز صنایع دستی از لحاظ طراحی، کیفیت اجرا، اصالت، هویت، خلاقیت و نوآوری باشد.

-استفاده از مواد مصرفی مرغوب در تولید

- حفظ حقوق مالکیت معنوی در طراحی و تولید

- توجه به کیفیت مطلوب اثر در فرآیند تولید و محصول نهایی

- رعایت طراحی مناسب و اصولی

-  صرفا محصولات تکمیل شده (اثر نهایی) قابل قبول هستند.

- هر هنرمند صرفاً مجاز به ارائه 2 اثر در برنامه نشان همای زرین می باشد.

- در مورد هنرمندان متقاضیان شرکت در این برنامه که به صورت گروهی به امر تولیدی صنایع دستی اشتغال دارند، تعداد افراد گروه نباید بیش از 3 نفر باشد . بدیهی است در صورت پذیرفته شدن، گواهی به صورت مشترک برای گروه صادر خواهد شد.

-آثار ارسالی دارای شناسنامه (نام اثر، معرفی تکنیک، مواد مورد استفاده و نام طراح و سازنده اثر) باشد.

-آثار ارسالی باید دارای بسته بندی مقاوم جهت حفظ آثار باشد.

- دبیرخانه برنامه نشان همای زرین ، مسئولیت صدمات ناشی از ارسال نامطلوب اثر را نمی­پذیرد .

- دبیرخانه برنامه نشان همای زرین اجازه انتشار و چاپ اطلاعات و مدارک محصول پذیرفته شده را خواهد داشت .

- انتخاب آثار در دو مرحله صورت می­پذیرد. در مرحله اول تصاویر توسط هیئت انتخاب اولیه آثار، بررسی شده و در مرحله دوم، اصل آثار مورد ارزیابی و انتخاب داوران قرار خواهد گرفت.

- پذیرفته شدن آثار در مرحله اول به معنای راهیابی به نمایشگاه است و آثار نهایی در مرحله دوم توسط هیئت داوران انتخاب خواهند شد.


معیارهای ارزیابی آثار

به منظور ارزیابی دقیق آثار، حفظ جنبه های تخصصی و ارتقاء سطح اعتبار برنامه محصولات دریافتی را بر اساس 3 معیار مرغوبیت، اصالت، نوآوری  بررسی می نمایند.

 

مرغوبیت: مرغوبیت یک محصول در صنایع دستی وابسته به عواملی چون استفاده از مواد اولیه طبیعی برگشت پذیر، کیفیت مطلوب در ساخت، اجرا و پرداخت نهایی محصول، رعایت کلیه نکات ایمنی و بهداشتی محصول، تناسب مواد مصرفی در ساخت محصول با کاربرد مورد انتظار از محصول و توانایی محصول در تامین نیازهای مادی و معنوی مصرف کنندگان است.

اصالت: اصالت طرح وعدم بكارگيري از طرح هاي غير ايراني مد نظر است. محصول باید نشانگر هویت فرهنگی و ارزش های زیبایی شناسی ایرانی باشد.

نوآوري و خلاقیت: نوآوری در فرآيندتوليد، طراحي، عملكرد محصول و فرآوری مواد.


مدارک لازم برای راهیابی به برنامه نشان همای زرین:

- تکمیل فرم تقاضانامه  به آدرس اینترنتی www.hifestival.ir

- متقاضیان عکس با کیفیت و با وضوح بالا( حداکثر 5 مگا بایت) دارای پس زمینه سفید و یا مشکی از آثار خود را به همراه اطلاعات به آدرس اینترنتی www.hifestival.ir تا تاریخ 15/4/1400 ارسال نمایند.

- ارائه فیلم کوتاه از اثراز زوایای مختلف الزامی می­باشد. ( توصیه می شود فیلمبرداری با گوشی همراه صورت گرفته تا حجم فیلم بالا نباشد)


زمان بندی و تحویل آثار:

    آخرین مهلت ارسال تصاویر اثر: 15/04/1400
    اعلام نتایج اولیه: 17/04/1400
    مهلت تحویل آثار  به دبیرخانه: 22/04/1400

 

محل تحویل آثار: اصفهان، خیابان ابن سینا، کوچه 43، روبروی بقعه شهشهان، خانه تاریخی قزوینی ها، خانه خلاق و نوآوری اصفهان – دبیرخانه جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران-  شماره تماس: 03136275575 و 09162045464

 

 

 

 

 

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با مدیر کل
رزومه مدیرکل
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

اپلیکیشن گردشگری استان گلستان

اپلیکیشن گردشگری استان گلستان (نگارستان) معرفی جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و گردشگری استان گلستان را می توانید از لینک های زیر دریافت کنید

اطلاعیه و فراخوان
یادداشت ها

مشارکت در تصمیمات
سامانه ها
پیام رسان های داخلی
همراه ما باشید در پیام رسان های داخلی
سروش | گپ | آی گپ | بله
ارتباط با دستگاه

شماره تماس :
017-32261800-803
دورنگار :
017-32241180
پست الکترونیک :
info@gcth.ir
آدرس :

گرگان - خیابان امام - آفتاب پانزدهم - کوی سرچشمه - جنب امامزاده نور


نظرسنجی از محتوای پرتال

نظرشما در مورد محتوای سایت ؟


عالی
خوب
متوسط
بد


بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین : 9
بازدید امروز : 2672
بازدید دیروز : 3741
بازدید هفته : 18198
بازدید ماه : 97995
بازدید سال : 1032802

پست زمینه


اندازه فونتاعلان ها :
در حال حاضر سایت در دسترس می باشد، در غیر این صورت اطلاع رسانی خواهد شد


الزامات قانونی :
نسخه موبایل | نقشه تارنما | RSS | دفاتر پیشخوان | حریم خصوصی | بیانیه سطح خدمات | شخصی سازی | دستورالعمل بروز رسانی سایت | راهبرد مشارکت ملی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان میراث فرهنگی, گردشگری و صنایع دستی استان گلستان است

[ آخرین بروزرسانی سه شنبه 05 مرداد 1400 10:34 ]
ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*