پرتال گردشگری استان گلستان
جاذبه های گردشگری استان گلستان به پنج زبان
فارسی | انگلیسی | روسی | چینی | عربی
Fa | En | Ru | Ch | Ar
زیرپرتال ها
دسترسی سریع به مکان های گردشگری
پرتال گردشگری

برای ورود به پرتال گردشگری ویزیت ایران اینجـــا کلیک کنید

کلیپ های گردشگری
رسیدگی به شکایات
حراست اداره کل
رسیدگی به تخلفات اداری
بازرسی و رسیدگی به شکایت اداره کل

پست الکترونیکی دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات
به منظور ارتباط مستقیم مراجعین و کارکنان با این اداره کل

Bazresi@mcth.ir

سامانه ارتباطی حراست کشور

سامانه ارتباطی سازمان حراست کل کشور آماده دریافت گزارش ها , پیشنهادها و شکایات های شما در رابطه با عملکرد حراست ها می باشد .

عفاف و حجاب
امر به معروف

کد خبر : 16410 تاریخ انتشار : سه شنبه 16 شهریور 1400 09:33

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی میزبان نمایندگان استان گلستان همچنین دو استان شمالی گردشگرپذیر ایران شد

مهندس سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در محل وزارتخانه پای صحبت‌های جمعی از نمایندگان استان گلستان در مجلس شورای اسلامی و همچنین نمایندگان دو استان شمالی کشور در مجلس نشست.


به‌گزارش روابط‌عمومی و امورفرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان به نقل از میراث‌آریا، مهندس سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ظهر امروز دوشنبه ۱۵ شهریورماه در محل وزارتخانه پای صحبت‌های جمعی از نمایندگان سه استان شمالی کشور در مجلس شورای اسلامی نشست.


طرح‌ها و برنامه‌های بدون بودجه با اولویت به‌سرعت قابل پیگیری و اجراست
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در جلسه با جمعی از نمایندگان سه استان شمالی کشور در مجلس شورای اسلامی که ظهر امروز دوشنبه ۱۵ شهریورماه در محل وزارتخانه برگزار شد، گفت: «دبیرخانه گردشگری در شمال برای رفع موانع و مشکلات مردم ازجمله موضوع حریم‌های بافت‌های تاریخی و فرسوده سه استان شمالی برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های نهایی را انجام می‌دهد تا برای مصوبه نهایی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ارسال شود.»


مهندس عزت‌الله ضرغامی، گفت: «صمیمانه از محبت شما نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکر می‌کنم. سه دوره تجربه مجلس دارم اما هیچ‌وقت یک جا مجامع استانی سه استان را تجربه نکردم.»


او افزود: «نگاه فرابخشی که نمایندگان سه استان شمالی در جلسه امروز داشتند و موضوعات خود را مطرح کردند، مدل خوبی است تا دیگر استان‌ها به اجماع برسند و موضوعات مشترک را در نشست‌های مختلف مطرح کنند و برای رفع موانع تصمیم‌گیری کنیم.»


مهندس ضرغامی تصریح کرد: «آمدم آبرویم را هزینه کنم. مدیر بودن بدون ریسک به‌درد نمی‌خورد. ان‌شاءالله با کمک نمایندگان محترم مجلس بتوانیم در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تحول ایجاد کنیم.»


او تصریح کرد: «ایده‌هایی را که در مجلس ارائه کردم از سال‌های قبل داشتم، اما امکان اجرای آن طی چهار سال گذشته نبود. فکر نمی‌کردیم چرخ گردون بچرخد و من به این وزارتخانه بیایم. ان‌شاءالله بتوانیم این تحولات را که برخی از آن‌ها بسیار ساده است، با کمک و همکاری نمایندگان مجلس محقق کنیم.»

 


وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: «چند نکته درباره فرمایش‌های شما مطرح می‌کنم؛ نخست در خصوص نوع تقاضا و پیشنهادهای شما که به بودجه برمی‌گردد باید بگویم این وزارتخانه اگر یک و نیم میلیارد تومان بودجه دارد، ۸۰۰ میلیارد تومان مربوط به بودجه عمرانی است که هنوز پرداخت نشده است. در خصوص بودجه جاری هم که ۷۰۰ میلیارد تومان است تنها ۱۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و همه بدهی‌ها در همه حوزه‌ها باقی مانده است، اما نبود بودجه نباید مانع انجام کارها شود. یک ایده‌ای داشتم با عنوان «برنامه‌های بدون بودجه» یعنی کارهای بسیار زیادی که می‌توان انجام داد اما بودجه نمی‌خواهد. در کشورمان ندانم‌کاری، بی‌اطلاعی از امکانات و فرصت‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد که تاکنون کارهای زیادی انجام نشده است. بهترین مکان‌ها را داریم و می‌توانیم کارهای بزرگی را در برنامه‌های بدون بودجه در حوزه‌های مختلف این وزارتخانه انجام دهیم.»


او خطاب به نمایندگان مجلس گفت: «باید تمام کارهای خوبی که می‌توان در حوزه‌های شما انجام داد که نیازی به بودجه ندارد در اولویت قرار دهیم. هر پیشنهادی را که شما دارید که نیازمند بودجه نیست و در گرو مجوز، هماهنگی‌های بین بخشی، رفع موانع و بروکراسی‌های اداری است، ارائه کنید تا به‌سرعت انجام دهیم.»


مهندس ضرغامی افزود: «یکی دیگر از اهدافی که دنبال می‌کنیم این است که از ظرفیت‌های بخش خصوصی دارای اهلیت استفاده کنیم. بر اساس قانون اساسی باید از بخش خصوصی و افراد دارای اهلیت استفاده کنیم اما در برخی از پروژه‌ها متأسفانه شاهد این هستیم که برخی افراد دارای این اهلیت نیستند. بخش خصوصی که من می‌گویم نباید این‌گونه باشد.»


او در ادامه گفت: «شما باید کمک کنید که بخش خصوصی که دارای اهلیت باشد انتخاب شود. ما افراد زیادی داریم که قصد سرمایه‌گذاری دارند اما چون در سیاست اداری دارای اشکال هستیم و زیر میز رانت‌های دولتی نزدیم، کاسب‌ها جولان می‌دهند. بنابراین شما نمایندگان مجلس می‌توانید در این خصوص به ما کمک کنید.»


وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اضافه کرد: «من قصد داشتم وضعیت هتل‌ها و مراکز اقامتی تهران را بررسی کنم، عددها را گرفتم اما احساس کردم باید میدانی بازدید کنم. با معاون گردشگری از هتل‌های پنج‌ستاره تا مسافرخانه‌های جنوب تهران را بازدید کردم و وضعیت این مراکز اقامتی را از نزدیک بررسی کردم.»


او به حمایت از سرمایه‌گذاران اصیل و اهل فعالیت سلامت و شفاف تأکید کرد و افزود: «برای رفع مشکلات، سرمایه‌گذارانی که در حوزه ساخت هتل تمایل به همکاری دارند نیز مورد حمایت ما قرار خواهند گرفت.»


برای بهره‌برداری از گردشگری دریایی پیگیر و جدی هستم
مهندس ضرغامی افزود: «در کشور سرمایه‌گذار و بخش خصوصی داریم، باید کسانی را که اصیل و کاربلد هستند شناسایی و شرایط مناسب را برای آن‌ها فراهم کنیم که نقدینگی‌هایشان را به حوزه گردشگری بیاورند.»


او با اشاره به اهمیت گردشگری دریایی کشور، افزود: «۴۰۰ کیلومتر ساحل در شمال و ۱۱۰۰ کیلومتر در جنوب داریم که با جزایر آن به ۲۴۰۰ کیلومتر می‌رسد، با وجود این ظرفیت‌ها گردشگری دریایی ما صفر است.»


وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «برای ساحل‌سازی، ساخت اسکله‌ها و بهره‌برداری از این ظرفیت‌ها برنامه جدی دارم. در حال شناسایی ظرفیت‌های وزارتخانه هستم و همچنین این موضوع را با صنوف پیگیرم که بخش خصوصی به این عرصه ورود جدی کند. برای خرید کشتی‌های گردشگری از کشورهای منطقه و بهره‌برداری از ظرفیت تفریحی آن‌ها به‌صورت جدی ورود خواهم کرد.»


درآمدهای گردشگری مثل درآمدهای نفتی نیست
او در خصوص درآمدهای حاصل از منابع گردشگری بیان کرد: «زمانی که نفت استخراج می‌شود، درآمد حاصل از آن مستقیم وارد خزانه کشور می‌شود، در صورتی که منابع حاصل از گردشگری این‌گونه نیست. در سال‌های اول نمی‌توان روی منابع مالی گردشگری در بودجه حساب کرد. درآمد حاصل از گردشگری در بخش خصوصی و مردم استکه موجب بالا رفتن اشتغال، تولید ناخالص ملی، سرانه و رشد اقتصادی می‌شود. ادامه این روند می‌تواند به درآمدزایی و پرداخت مالیات منجر شود.»


حمایت از سرمایه‌گذاران دارای اهلیت و اصیل
مهندس ضرغامی با تأکید بر اینکه نگرش‌ها نیاز به تغییر دارد، بیان کرد: «گردشگری به‌مثابه یک چرخه است اگر امکانات را در اختیار بگیریم و بخش خصوصی را جذب کنیم در درازمدت از فواید آن بهره‌مند می‌شویم.»


او تصریح کرد: «باید از سرمایه‌گذارانی که اهلیت دارند پشتیبانی کنیم و از شما می‌خواهم این کار را در استان‌های خودتان پیگیری کنید و به ما در این مورد کمک کنید.»


وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه بیشترین امامزاده‌ها در استان گیلان وجود دارد، گفت: «تمام این امامزاده‌ها در مکان‌های خوش آب‌وهوا قرار دارند که می‌توان از آن‌ها در راستای رونق گردشگری بهره‌برداری کرد. با آقای خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه جلسه داشتم و به‌زودی تفاهم‌نامه‌ای را درباره امامزاده‌ها با اولویت استان‌های شمالی امضا می‌کنیم.»


او با اشاره به مزیت بالای استان‌های شمالی افزود: «این استان‌ها دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و زیارتی بالایی هستند. شهرهای شمالی ظرفیت گردشگری، مناظر طبیعی، میراث‌فرهنگی و زیارتی بالایی دارند که همه مکمل یکدیگرند. ما باید به بحث زیرساخت‌ها ورود جدی کنیم.»


طراحی بسته‌های گردشگری متنوع
مهندس ضرغامی همچنین به طراحی بسته‌های گردشگری متنوع اشاره کرد و گفت: «با طراحی این بسته‌ها به دنبال این هستم که در تعطیلات همه مردم به این خطه سرازیر نشوند و در سراسر کشور پراکنده شوند.»


او همچنین تصریح کرد: «شهرهای شمالی برای پذیرش گردشگر باید به‌طور مرتب آماده شوند. نظافت سواحل دریای خزر مشکل جدی دارد و باید تمام دستگاه‌های مربوطه سامان‌دهی این سواحل را در اولویت کاری خود قرار دهند.»


حل مشکلات مربوط به حریم از دیگر موضوعات مورد اشاره وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بود و او ورود به این موضوع را حرکت روی لبه شمشیر عنوان کرد.

 

 

نماینده علی آبادکتول: توجه به ظرفیت گلستاندر حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
در ابتدای این جلسه رحمت‌الله نوروزی رئیس فراکسیون نمایندگان استان‌های شمالی کشور و نماینده مردم شهرستان علی‌آبادکتول در مجلس شورای اسلامی گفت: «در هر سه حوزه ماموریتی وزارتخانه آمادگی برای همکاری داریم. هم در حوزه قانونگذاری و هم در حوزه ریل‌گذاری و دستیابی به اهداف نیز آمادگی داریم که این وزارتخانه مهم را یاری کنیم.»


نوروزی ادامه داد: «با توجه به اینکه رویکرد دنیا در راستای تولید مولد حوزه گردشگری و میراث‌فرهنگی است، درخواست داریم که به ظرفیت‌های استان در هر سه حوزه توجه داشته باشید و در کنار آن به استعداد نیروهای انسانی موجود در سه استان داشته باشید.»

 

 

نماینده گرگان و آق قلا: گردشگری تنها راه رهایی از نفت است
در ادامه غلامرضا منتظری نماینده گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی گفت: «مهندس ضرغامی موضوع خوبی را در ارتباط با توسعه گردشگری در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد. ظرفیت‌های ویژه‌ای در سه استان به ویژه سواحل داریم. ابزار برای توسعه گردشگری در استان‌های گیلان و مازندران داریم اما به تناسب سرمایه‌گذاری انجام نشده است.»


او افزود: «شاید نیازی به سرمایه‌گذاری دولتی نداشته باشیم. در استان گلستان عقب‌افتادگی زیادی طی سالیان سال اتفاق افتاده است. از بندر گز تا نوار مرز ترکمنستان هیچ زمینه‌سازی برای سرمایه‌گذاری انجام نشده است. شرکت‌های مختلفی در بندر ترکمن و شهرستان گمیشان سرمایه‌گذاری کردند ولی رها کردند و به سرانجام نرسید. از جنبه نظارتی در بخش گردشگری سوءاستفاده شده، مجوز به این شرکت‌ها داده شده و بر این اساس زمین و وام گرفته‌اند اما منافع آن برای مردم نبوده است.»


منتظری تصریح کرد: « متاسفانه نظارتی بر مجوزی که برای گردشگری ساحل بندر گز صادر شده است، انجام نشده است.»


نماینده گرگان و آق قلا گفت: «موضوع اصلی جزیره آشوراده است که مصوبات آن انجام شده اما زمینه‌سازی برای ایجاد زیرساخت در ساحل شرقی انجام نشده و ما از مهندس ضرغامی انتظار داریم در این زمینه کمک کنند.»


او با تاکید بر اینکه باید برای تبدیل صنعت گردشگری به‌عنوان اولویت تلاش جدی صورت گیرد، افزود: «اگر در اندیشه رهایی از نفت هستیم، تنها گردشگری می‌تواند این کار را انجام دهد.»


منتظری با اشاره به مزیت‌های استان‌های شمالی کشور بیان کرد: «کمتر استانی در کشور مزیت‌های استان‌های شمالی را دارند. تنوع اقلیم در استان‌های شمالی مزیت مهمی محسوب می‌شود، این استان‌ها از ۱۳ اقلیم آب و هوایی در جهان هشت اقلیم را دارند.»


تنوع فرهنگی و صنایع‌دستی دیگر مزیت‌هایی بود که منتظری به آن‌ها اشاره کرد و گفت: «زیرساخت‌های گردشگری موضوع مهمی است که برای استفاده از ظرفیت‌های گردشگری این استان‌ها باید مهیا شود.»


او ادامه داد: «قدیمی‌ترین دیوار تاریخی جهان بعد از دیوار چین در استان گلستان و گرگان قرار دارد. این بنا برای ثبت جهانی مهیا شده است و باید تا مهرماه به یونسکو معرفی شود و از آقای مهندس ضرغامی می‌خواهیم که این موضوع را پیگیری کنید.»

 

 

نماینده گرگان و آق قلا: در استان‌های شمالی گردشگری به معنای واقعی نداریم
رمضان‌علی سنگدوینی نماینده گرگان و آق قلا در ادامه گفت: «سرانه درآمد و اشتغال بستگی به نفت و گاز و صنعت و گردشگری و کشاورزی دارد، در استان‌های شمالی گردشگری به معنای واقعی نداریم، مردم خودشان به شکل سنتی گردشگری را راه اندازی کردند.»


سنگدوینی تصریح کرد: «از مهندس ضرغامی تقاضا داریم کارگروه و کمیته ویژه برای استان‌های شمالی در نظر گرفته و تشکیل شود.»


او افزود: «استان‌های شمالی در بحث اشتغال فقیر هستند، صنعت نداریم، امیدواریم با حمایت‌های شما بتوانیم در بخش گردشگری حرکت کنیم.»

 

 

نماینده کردکوی و بندر ترکمن: سه استان شمالی کشور دارای ظرفیت‌های بی‌بدیلی است
عبدالجواد ایری نماینده کردکوی و بندرترکمن در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: «وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در استان‌های مختلف از نظر زیرساختی و از نظر نیروی انسانی جزو ناشناخته‌ترین و فقیرترین دستگاه‌ها است که نیازمند اعتبار و توجه ویژه است.»


او افزود: «اگرچه همه ایران سرای من است اما سه استان شمالی کشور دارای ظرفیت‌های بی‌بدیلی است و سرمایه‌گذاری در این سه استان در حوزه گردشگری می‌تواند باعث ایجاد اشتغال، تولید ثروت و جلوگیری از مهاجرت روستاییان شود.»

 

 

نماینده رامیان و آزادشهر: بحث تبلیغات در گردشگری بسیار مهم است
غلامعلی کوهساری نماینده رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: «وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی حداقل سه وزارتخانه است. برنامه‌ریزی درستی در استان‌های شمالی انجام نشده در حالی که از نظر افزایش درآمد می‌تواند به درآمدزایی کمک کند.»


او افزود: «اکثر قریب به اتفاق مولفه‌های گردشگری در استان‌های شمالی وجود دارد اما باید به آن توجه ویژه شود. راه‌های خوبی دارد اما آنچه مهم است بحث تبلیغات است. مردم نمی‌دانند به کجا بروند، باید تبلیغات شود و مناطق مختلف کامل معرفی شود.»


کوهساری تصریح کرد: «تقاضا دارم صدا و سیما برای تبلیغ و معرفی استان‌های شمالی کمک کند. هنوز مردم به خوبی این مناطق را نمی‌شناسند.»


او ادامه داد: «وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حوزه سرمایه‌گذاری بیشتر ورود کند تا کار به مردم واگذار شود.»


این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: «استان گلستان مانند گیلان و مازندران شناخته شده نیست؛ یک سوم کویر دارد و باید به مردم معرفی شود. از مهندس ضرغامی تقاضا دارم به استان گلستان سفر کند.»

 

 

نماینده مینودشت و کلاله: حفاظت از میراث‌فرهنگی زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است
رضا آریان‌پور نماینده مینودشت و کلاله در مجلس شورای اسلامی با تشکر از صبر مهندس ضرغامی بیان کرد: «به ظرفیت‌های گردشگری در این جلسه اشاره شد اما از میراث‌فرهنگی گفته نشد.»


او تصریح کرد: «میراث‌فرهنگی در استان‌های شمالی به جای اینکه ظرفیت باشد به مشکل تبدیل شده است و به معیشت مردم تسری پیدا کرده است.»


او با بیان اینکه حفاظت از میراث‌فرهنگی زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است، تصریح کرد: «مردم بومی به دلیل پیدا شدن اشیا و سفال‌های تاریخی برای ساخت و ساز دچار مشکل هستند و باید از اداره میراث‌فرهنگی مجوز بگیرند. این موضوع باید سامان‌دهی شود یا مردم کوچ داده شوند و یا اجازه ساخت به آن‌ها داده شود. آیا مردم باید بهای حفاظت از میراث‌فرهنگی را پرداخت کنند. برای این موضوع باید برنامه جدی داشت.»


پس از پایان صحبت‌های نمایندگان حاضر در جلسه، مهندس ضرغامی در جهت پاسخگویی به آن‌ها وارد گفت‌وگو شد.

 

 

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با مدیر کل
رزومه مدیرکل
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

اپلیکیشن گردشگری استان گلستان

اپلیکیشن گردشگری استان گلستان (نگارستان) معرفی جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و گردشگری استان گلستان را می توانید از لینک های زیر دریافت کنید

اطلاعیه و فراخوان
یادداشت ها

مشارکت در تصمیمات
سامانه ها
پیام رسان های داخلی
همراه ما باشید در پیام رسان های داخلی
سروش | گپ | آی گپ | بله
ارتباط با دستگاه

شماره تماس :
017-32261800-803
دورنگار :
017-32241180
پست الکترونیک :
info@gcth.ir
آدرس :

گرگان - خیابان امام - آفتاب پانزدهم - کوی سرچشمه - جنب امامزاده نور


نظرسنجی از محتوای پرتال

نظرشما در مورد محتوای سایت ؟


عالی
خوب
متوسط
بد


بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین : 7
بازدید امروز : 2672
بازدید دیروز : 3741
بازدید هفته : 18198
بازدید ماه : 97995
بازدید سال : 1032802

پست زمینه


اندازه فونتاعلان ها :
در حال حاضر سایت در دسترس می باشد، در غیر این صورت اطلاع رسانی خواهد شد


الزامات قانونی :
نسخه موبایل | نقشه تارنما | RSS | دفاتر پیشخوان | حریم خصوصی | بیانیه سطح خدمات | شخصی سازی | دستورالعمل بروز رسانی سایت | راهبرد مشارکت ملی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان میراث فرهنگی, گردشگری و صنایع دستی استان گلستان است

[ آخرین بروزرسانی پنجشنبه 01 مهر 1400 21:31 ]
ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*